2025-09-24 17:31
Mer pengar till hushållen i regeringens höstbudget
– Det är rätt att prioritera hushållen i årets budget. Hushållen behöver känna och se med egna ögon att ekonomin förbättras innan de vågar öppna plånboken igen, säger Arturo Arques, Swedbank och Sparbankernas privatekonom.
Lägre inkomstskatt
Löntagare, pensionärer och personer som lever med sjuk- och aktivitetsersättning får lägre inkomstskatter nästa år.
– För genomsnittliga löner handlar det om 300 till 400 kronor och för pensionärer 100 till 150 kronor i lägre skatt varje månad, säger Arturo Arques.
Priset på matkassen sjunker med hundralappar
Sänkt moms på livsmedel från 12 till 6 procent från den 1 april nästa år kommer att minska hushållens kostnad för matkassen varje månad med mellan 200 och 900 kronor och stärker därmed ytterligare hushållens ekonomi.
– Det är en uppskattad reform bland hushållen. Den är förvisso temporär men dyr och frågan är om regeringen inte hade kunnat använda pengarna på ett bättre sätt för att stötta hushållen, säger Arturo Arques.
Högre bostadsbidrag och sänkta avgifter inom barnomsorgen
Ekonomiskt utsatta barnfamiljer med ett barn får 800 kronor i högre bostadsbidrag och familjer med två barn 1 000 kronor. Från första juli sänks även avgiften för förskola och fritids.
Rapporten Höstbudgeten med beräkningar om hur budgeten påverkar ekonomin för olika typhushåll finns att läsa på www.swedbank.se/privatekonomi
Kontakt:
Arturo Arques, Swedbank och sparbankernas privatekonom, tfn +46 72 242 99 62, e-post: arturo.arques@swedbank.se
Love Liman Jacobsson, pressansvarig, tfn +46 72 233 92 32, e-post: love.liman.jacobsson@swedbank.se